erdi_d216_280l_b_sbsk
ERDI D216-280L-B-SBSK ideal shears without opening stop
45.80 tax incl.
On order: delivered from 26/05/2026
blister
Product description:
  • For continuous straight and figure cutting
  • Without opening stop and with extra-sharp scissor head
  • Microserrated cutting edges for non-slip work
  • Handles with PVC dipped coating
  • Available right or left-handed
  • ZB packaged
Key features according to our expert
  • Length (blade): 34 mm; 1 3/8 inch
  • Overall length: 280 mm
  • Max.thickness (600N/mm²): 1 mm
  • Right/left-handed: Left-handed
Specifications / All features
  • Brand: ERDI
  • EAN: 4010220025703
  • Supplier number: ERDI D216-280L-B-SBSK
Length (blade)
34 mm; 1 3/8 inch
Overall length
280 mm
Max.thickness (600n/mm²)
1 mm